Menu

Witaminy

Czym są witaminy dla człowieka?

Nie jest tajemnicą, że to jak wyglądamy zależy od tego co jemy i czy prowadzimy zdrowy sposób życia. Większość ludzi, aby wyglądać dobrze z dnia na dzień liczą kalorie, przestrzegają zasad oddzielnego odżywiania i ograniczają się w jedzeniu, choć niewiele osób liczy ilość witamin, które otrzymują. Inni ludzie, próbujący szybko schudnąć, całkowicie pomijają tłuszcze. To nie jest poprawne. Karoten, witaminy A, K, E i D są trawione przez organizm, jeśli są rozpuszczone w tłuszczu. Pozbawiając się tłuszczów, pozbywamy się witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ale czasami niektóre problemy można rozwiązać za pomocą witamin. Ponieważ bardzo często nasze włosy, skóra, paznokcie i narządy wewnętrzne cierpią z powodu niedostatecznej ilości witamin.

Witaminy są niezbędne do prawidłowego przepływu wielu procesów metabolicznych, a także regulacji procesów fizjologicznych i biochemicznych. Niedobór witamin objawia się przede wszystkim nerwicą, zmęczeniem, ciągłym osłabieniem. Dorosłym zaleca się używanie nie mniej niż 400 gramów warzyw i owoców każdego dnia, jednak wielu osób uzasadniając brakiem czasu lub pieniędzy odmawiają sobie w tych ważnych produktach roślinnych. Niezrównoważona dieta – jedna z przyczyn hipowitaminozy. Udowodniono również, że w niektórych przypadkach istnieje duża różnica między ilością przyjmowanych witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu a ich przyswajaniem.

Ilość witamin potrzebna organizmowi na każdy dzień zależy od wzrostu, masy ciała, wieku i płci, stanu zdrowia, palenia, diety, genetycznych cech osobowości i tego, jak aktywny jest styl życia. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić ilości witamin potrzebnych każdemu człowiekowi każdego dnia. Dlatego staraj się codziennie jeść owoce i warzywa w różnych kolorach. Każdy kolor to określony zestaw witamin, mikroelementów i fitochemicznych substancji. Na przykład, zielone owoce i warzywa poprawiają wzrok i zdrowie zębów, białe owoce – poprawiają wydajność serca, zmniejszają ilość cholesterolu w organizmie.